Půjčky

Na českém trhu lze nalézt několik typů půjček - nejspolehlivější jsou bankovní půjčky, dále pak půjčky on-line, nebankovní půjčky a půjčky bez potvrzení o příjmu. Nejrizikovější jsou pak půjčky na směnku. V tomto pořadí roste i výše úroků a riziko úvěru.

Spotřebitelské půjčky bývají velmi často spojovány s ukazatelem RPSN. RPSN je velmi důležité číslo, které nám říká, o kolik procent přeplatíme za rok půjčenou částku, přičemž do něj jsou zahrnuty všechny náklady - tj. např. vedení účtu, poplatek za uzavření, atd. V mnoha případech totiž poskytovatel půjčky uvádí pouze úrokovou míru (např. 8 % za rok), ale po započtení všech dalších poplatků můžete v přepočtu zaplatit např. 15 %. Podle RPSN se tak dá velmi jednoduše porovnávat výhodnost půjček. Čím nižší RPSN, tím lépe.

Bankovní půjčky

Bankovní půjčky si lze vyřídit na pobočkách banky. Mají nejnižší míru rizika a také nízkou úrokovou sazbu. Peníze z bankovní půjčky Vám mohou být poskytnuty hotově, převedeny na účet nebo Vám může banka poskytnout úvěrový účet k běžnému účtu. Banka od Vás bude před poskytnutím půjčky požadovat doklad o výši příjmu. U vyšších částek může banka požadovat ručitele nebo můžete ručit nemovitostí.

Půjčky on-line

V dnešní době jsou velmi oblíbené také půjčky on-line poskytnuté přes Internet. Nabízí je bankovní i nebankovní subjekty. Banka bude požadovat doklad o výši příjmu, u vyšších částek je nutné ručit nemovitostí nebo mít zajištěno ručitele.

Půjčky do 24 hodin

Půjčky do 24 hodin poskytují bankovní i nebankovní subjekty. Výhodou je velmi rychlé vyřízení, které je však vykoupeno vyšší úrokovou mírou. Pokud si tento typ půjčky berete u nebankovního subjektu, je důležité velmi podrobně si prostudovat smlouvu.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky nabízí soukromý sektor. Získání této půjčky bývá mnohem snazší než u banky, je to ale vykoupeno vyšší RPSN. Pokud máte o tento typ půjčky zájem, vezměte si jí spíše od známé společnosti, inzerující např. v televizi, než od neznámé firmy.

Půjčky bez potvrzení o příjmu

Půjčky bez potvrzení příjmu nabízí spíše nebankovní subjekty. Jsou úročeny vyšší úrokovou mírou a jsou poskytovány především nezaměstnaným nebo ženám na mateřské dovolené. U tohoto typu půjčky se velmi často ručí nemovitostí, movitými věcmi nebo směnkou. Velmi pozorně si přečtěte v klidu smlouvu, zaměřte se na jasnou definici roční a měsíční úrokové sazby, RPSN a výši poplatků.

Půjčky na směnku

Půjčky na směnku jsou uplatňovány v případech, kdy má klient záznam v bankovním registru a běžné typy půjček jsou pro něj nedostupné. Peníze získáte rychle a hotově, ručeno je směnkou. Míra rizika a také úrokové míry je ze všech půjček nejvyšší.